Okul servis kamera sistemleri artık bir gereklilik ve açıklanan ‘Okul Servis Araçlarının Yönetmeliği’ ile beraber bir şart olmuştur. Okul servis araçlarında aranan şartlarda araç takip sistemi ve kamera sistemi de bulunmaktadır. Yönetmeliğe uygun kameralar ile okul servis aracınızı kayıt altına alarak güven kazanır ve güvenliği sağlayabilirsiniz.

Okul Taşıtı Kamera Sistemi

Okul servislerinde kullanılan kameralar ile öğrencilerin biniş ve inişleri kayıt altına alınmaktadır. Üstelik araç takip sistemi ile uyumlu olarak çalışabilen yapısı sayesinde aracın tüm hareket detayları da izlenebilmektedir.

Minimum 3 adet kamera sayesinde aracın iç ve dış izlemesini sağlayabilmektesiniz. Ön görüntü, arka görüntü ve araç içi görüntüsü böylece kayıt altına alınabilmektedir. Aracın arka kamerasının bulunması sayesinde öğrencilerin araç arkasından geçmesi durumunda güvenlik sağlayabilirsiniz. Herhangi bir durumda kamera sistemi delil niteliğinde de olabilmektedir. Araç takip sistemi, acil durum butonu, kamera sistemi ve görüntü kayıt alma sayesinde okul servis araçları maksimum güvenlikte olacaktır.

Okul Servis Aracı Kamera Sistemi Özellikleri

Okul servis aracında kullanılacak kameranın yapı ve özellik olarak hareket halindeki araca uygun tasarlanmış olması gerekmektedir. Ayrıca resim sensörü özelliği hareket halinde sabit görüntü alabilecek kadar gelişmiş olmalıdır.

Herhangi bir olay durumunda okul servis aracındaki kişilerin tespiti ve olaya yardımının olabilmesi için kimliklerinin tespit edilmesi için kamera çözünürlüğü analog için minimum 480 TVLine olmalıdır. Gece gündüz zamanı değişimlerinde ışık ortamına otomatik olarak kendini ayarlayan yapıya sahip olması gerekmektedir.

Watermark özelliğinde olması gerekmektedir. Çünkü video üzerine işlenen ve yedeklenen videonun herhangi bir durumda delil olarak kullanılabilmesi böylece sağlanabilmektedir. Bunların yanı sıra okul servis kamera sistemi ses kayıt özelliği de gösterebilmelidir.

Kamera ile network bağlantısının kopması ya da IP adresinin çakışması durumunda alarm verebilmesi gerekmektedir. Kameraların 50J; EN50102, IEC60068-2-75-Eh, IK08 ve EN50155’e kadar darbe korumalı olması gerekmektedir.

Ayriyeten IP kameraların ve dış ortam kameralarının hava şartlarına uyumlu olması için IP66-67 standartında olması gerekmektedir. Diğer bir açıdan ise kameralar mobil sisteme uyumlu ve titreşimli ortamda kullanılabilir olduğuna dair EN-50155 sertifikasyonu sunmalıdır.

Hava şartlarına uygun olan kameralarınızın -30 ila 60 derece sıcaklığı aralığında ve %95 nem oranında çalışabilmesi gerekmektedir. Ayrıca kameraların kontrolü yönetmelikte belirtildiği üzere onay kuruluşu ya da görevlendirilen kuruluş tarafından yapılmaktadır.

Okul Servis Görüntü Kayıt Cihazı

Görüntü kayıt cihazları da donanımsal olarak hareketli araç için tasarlanmış olmalıdır ve gerektirdiği sertifika ile onaylanmış olmalıdır. Okul servis kamera sisteminin görüntü kaydını sağlayacak kayıt cihazının verileri saklama donanımı hareket ve titreşimlerden etkilenmeyecek özellikte olmalıdır.

Mobil NVR cihaz kayıtları belirtilen IP adresine otomatik olarak kopyalarken kayıt kaybına yönelik riskleri minimum düzeye indirmelidir. Ayrıca kayıt güvenliği için cihaz içerisinde yedek güç kaynağı bulunmalıdır.

Kontak modülü bulunması gerekmektedir; böylece kontak kapandığında cihaz normal çalışmasını devam ettirmelidir. Hafızanın dolması durumunda ilk kayıttan başlayarak eski kayıtların üzerine kayıt yazılabilmelidir. Kayıt izleme ayarı ise tarih ve saat kayıt türü şeklinde olmalıdır; gerekli durumda kayıtlara kolayca ulaşılabilmelidir.

Mobil NVR cihazının minimum aylık görüntüyü saklayacak şekilde olması gerekmektedir. Cihazın kontak kapandıktan sonra çalışabilme özelliğine sahip olması gerekmektedir. Çalışma sıcaklığı ve nem oranı gerekli şekilde olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir