Araç Brandası

Araba örtüsü aracınızı güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından, asit yağmurlarından, kuş pisliklerinden, rüzgarda kopan parçalardan, güneş solmalarından, ağaçlardan dökülebilecek lekelerden, sokak hayvanlarının ayak ve tırnaklarından, tozdan, atlayan çamurdan, gelip geçenlerin sürtünmelerinden  ortaya çıkan çizilmelerden ve kışın isinden korur.
      Araç örtüsü koruyucu olabileceği gibi, yanlış kullanımı sonucu araca zarar da verebilir. Aracınızın boyutlarına uygun olmayan ya da uygun olsa bile gevşek takılan örtü, rüzgarın etkisiyle meydana gelen sürtünme sonucu boyaya zarar ortaya çıkabilir. Aracınızın boyutlarına uygun bir örtünüz var ama aracınız pis ise örtme ve tekrar açma sırasında brandanın kaportaya yapacağı sürtünme, yine çizilmeler ortaya çıkar. Bu problemleri aşmanın yolu, örtü araca tam uyumlu olmalı, plastik kaplamalı kablo ile aracın altından bağlanmalı ve örtmeden önce aracın temiz olmalı. Çalınma riskine karşı bağlama kablosunun kilitlenebilir olması, tercih edilir.
      Araba örtülerinin, avantajları ve problemleri ile birlikte su geçiren ve geçirmeyen tipleri vardır. Su geçirmeyen brandalar genellikle plastik kaplı kumaştan yapılmıştır. Kış şartlarından arabayı korumanın en iyi yöntemi tabi ki su geçirmez örtü ile tamamen izole etmektir. Sakıncası, örtüyle aracın kaportası arasında oluşabilecek nem, boyaya zarar verebilir. Su geçiren cins brandalar bezden yapılmıştır. Yağışlı havalarda ıslağı ve kuru havalarda tozu alt tarafa geçirirler. Güneşe karşı koruma sağlar. Branda yararlıdır fakat uzun süre kullanılacaksa belirli zamanlarda açılmalı ve araç havalandırılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir