Body kit nedir?

Otomobillerin aerodynamic yapısını kuvvetlendirmek amacıyla, aracın gövdesine ek olarak takılan parçalardan oluşan sete Body Kit denir.

Ön/arka tampon, yan etek, kanatlarda bulunur. Modifiye tutkunlarının en gözde parçasıdır ve body kit çoğu zaman görsel olarak uygulansa da asıl amacı aracın aerodinamik kriterleri güçlendirmektir.

Bununla birlikte araçların rüzgar sürtünme karakteristiğini değiştirme açısından uygulanır. Bu uygulama şekil ve hafif olması konusunda daha çok fiber uygulanır bir diğer uygulama ise karbonfiber den üretilendir. Ancak fiyat daha yüksektir. Arabalarda çok fazla görsellik tercih etmeyen kullanıcılara plastik ten üretilenler de tercih edilebilir.

Bunların hepsi aracın güzel gözükmesi için yapılan uygulamalardır. Güzel gözükmenin yanında arabanın aerodinamik yapısını güçlendirerek daha yüksek performans sağlanması amaçlanmaktadır. Body kit uygulamaları genel olarak ikiye ayrılır. Bunlar hafif ve ağır uygulamalardır.

Hafif projeler hazır kalıbı bulunan projelerdir yani örnek vermek gerekirse x marka model bir aracın tamponunun kalıp halinde yine aynı marka otomobile uygulanması işlemidir. Hafif uygulamalarda aracın montajı kısa sürede gerçekleşir. Ağır uygulamalara değinmek gerekirse ilk etapta araçların fotoğrafı çekilir bu fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılarak müşterinin isteği ve zevkine göre yapılan değişiklikler uygulanır.

Body kit uygulamaları araç markalarına göre değişiklik gösterir örneğin alman arabalarında farklı japon arabalarında farklı uygulamalar vardır. Bu bağlamda gelen arabaların markasına göre müşteriye uygun badi kit sunulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir